Dlaczego warto kupować nowe podręczniki?

Rodzice i uczniowie bardzo często zastanawiają się czy warto kupować nowe podręczniki szkolne czy używane. Warto wiedzieć, że zaopatrzenie się w nowe podręczniki ma zarówno wady, jak i zalety. Jakie są zdecydowanie najbardziej istotne atuty takiego rozwiązania?

Oszczędność w dłuższej perspektywie

Należy zdawać sobie sprawę, że zakupienie dziecku nowego podręcznika z określonego przedmiotu nie powoduje, że dany rodzic wyda więcej pieniędzy od tego, który zaopatrzył swoją pociechę w książkę z drugiej ręki. Osoba, która kupiła używany podręcznik będzie miała bardzo duży problem z jego sprzedażą. Książka może już nie być później używana przez daną szkołę, co oznacza, że nikt nie będzie zainteresowany jej zakupem. Ponadto podręcznik po dwóch latach używania może być już bardzo zniszczony, co jeszcze bardziej będzie odstraszało potencjalnego kupca. Z kolei rodzice i uczniowie, którzy podejmą decyzję o zakupie zupełnie nowych książek, będą mogli je sprzedaż po roku np. za połowę wartości. Nie tylko odzyskana zostanie część pieniędzy wydanych na podręczniki, ale również uczeń przez cały rok będzie mógł spokojnie korzystać z nowych książek, Jak wiadomo znacznie lepiej przychodzi nauka z książki, która nie jest zniszczona. Oznacza to tym samym, że osoba, która kupi nowe podręczniki, a następnie będzie o nie dbała w ostateczności wyda taką samą kwotę, co rodzic zaopatrujący swoje dziecko w używane podręczniki.

Możliwość zakupu książek wcześniej

Należy zdawać sobie sprawę, że przeważnie szkoła udostępnia listę podręczników obowiązujących w kolejnym roku z poszczególnych przedmiotów już pod koniec danego roku. Rekomendowane jest wtedy rozejrzenie się po wspomnianych książkach w różnych księgarniach internetowych lub stacjonarnych. Warto mieć świadomość, że księgarnie bardzo często podejmują decyzję o rozpoczęciu promocji na określone podręczniki na samym początku sprzedaży, czyli pod koniec danego roku szkolnego. Można wtedy zaopatrzyć się w książki nawet za kwotę niższą o 15%. Ponadto różnego rodzaju rabaty czy zniżki przyznawane są także w lipcu i sierpniu. Rekomendowane jest tym samym uważne śledzenie cen poszczególnych książek przynajmniej raz w tygodniu. Kolejnym sposobem są zakupy grupowe. Kilkanaście osób z jednej klasy może zdecydować się na zamówienie podręczników z określonych przedmiotów. W ten sposób księgarnia może przyznać dodatkowy rabat. Jeżeli dodatkowo zamówienie zostanie zrealizowane pod koniec roku można liczyć na oszczędność na jednej książce od 20 do 25%.

Szkoła zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Ile tak naprawdę kosztują podręczniki oraz reszta wyprawki szkolnej?

Niemały wydatek

Wyprawka szkolna jest dla wielu rodziców i całych rodzin niemałym wydatkiem. Muszą się oni nie tylko liczyć z kosztami samych podręczników i zeszytów, ale także zakupić możemy ubrania, tornister, piórnik oraz inne wyposażenie. Na jakie koszty należy się przygotować?

Zapewnienie swojemu dziecku wszystkiego, czego do nauki potrzebuje, może rodzica kosztować nawet okrągły tysiąc złotych i to w wersji podstawowej Sytuacja aktualna jest jednak dobra na tyle, że rodzice wielu dzieci będą mogli zapomnieć o zakupie podręczników. Dlaczego? Bowiem podręczniki dostają od Państwa za darmo.

Jednak nie oznacza to, że szkolna wyprawka będzie wydatkiem niewielkim. Będziemy musieli kupić cały szereg innych przedmiotów potrzebnych oraz ponieść inne koszty, które są związane z nauką. Będą to koszty dojazdów, obiady w szkolnej stołówce czy też opłaty na radę rodziców.

Kto na darmowe podręczniki może liczyć?

Uczniowie obecnie wszystkich klas podstawowej szkoły od Państwa darmowe ćwiczeniówki, książki, jak i także inne edukacyjne materiały. Dokładnie sprawa wygląda w ten sposób, że kupuje książki oraz inne pomoce z pieniędzy, które otrzymują od MEN (Ministerstwa Edukacji Narodowej). Pieniądze bezpośrednio pochodzą z dotacji, które są otrzymywane przez samorządy. Wówczas nauczyciele mogą wybrać podręczniki, które dostępne są na rynku.

Jedyne podręczniki, które będą musieli wtedy kupić rodzice to książki do religii czy też etyki. Nie możemy zapomnieć do nauki języka obcego. Niestety podręczniki do nauki na przykład języka angielskiego są najdroższe.

Rodzice dzieci, a w zasadzie młodzieży, która chodzi do szkół średnich zapłacić będą musieli na ćwiczenia, podręczniki oraz inne pomoce ze swojej własnej kieszeni. Na pewno tutaj nie ma żadnego pocieszenia koszt jest tutaj niemały. Jeden podręcznik jest zwykle wydatkiem w przedziale pomiędzy trzydzieści, a czterdzieści złotych. Musimy do tego dodać również koszt ćwiczeń w cenie dwudziestu złotych. Policzyć nietrudno, że koszt to nawet jakieś pięćset złotych jedynie za same podręczniki. W większości przypadków jest to spore obciążenie domowego budżetu. Musimy się z tym liczyć. Jednak drogą do zaoszczędzenia nieco pieniędzy możemy kupić po prostu podręczniki używane. Jest to naprawdę fajna opcja. Chętnie z niej korzysta wiele rodzic. Kupujmy jednak podręczniki dobrze zachowane. Wówczas wszystko będzie w pełni czytelne i nasze dziecko będzie mogło się z podręczników śmiało uczyć.

Szkoła zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com